Pod wezwaniem świętego Kazimierza Królewicza
Pani Fatimska
Święty Kazimierz

II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

13 marca 2022

Wprowadzenie do Mszy Świętej

Liturgia II niedzieli Wielkiego Postu, kieruje nasza uwagę na Boże obietnice, których ostateczne spełnienie nastąpi w wieczności i będzie oznaczać oglądanie Boga w blasku Jego chwały. Jezus prowadzi wybranych uczniów na górę i pozwala im oglądać swoje przemienione oblicze, aby ich przygotować na wytrwanie w dramatycznych momentach Jego męki i śmierci. W ten sposób wyraźnie pokazuje, że ciało jest jedynie narzędziem duszy na drodze do naszej ojczyzny, która jest w niebie. Przeżywając Eucharystię wstępujemy z Jezusem na górę, aby umocnić naszą wiarę, zwłaszcza na chwile trudne, gdy jesteśmy przygnębieni i doświadczamy utrapień, które niesie życie codzienne.

By godnie uczestniczyć w Eucharystii, przeprośmy Boga za grzechy, niewierności i zaniedbania w czynieniu dobra.

Informacje duszpasterskie

 1. Komunikat Ks. Biskupa.
 2. Dzisiaj o 19.00 w parku pod Zamkiem, odbędzie się modlitwa o pokój na świecie, zwłaszcza na objętej wojną Ukrainie, w ramach tzw. „Powstania Różańcowego”. Organizatorzy serdecznie zapraszają.
 3. Dzisiaj w całej Polsce prowadzona jest zbiórka do puszek na Ogólnopolski Fundusz Misyjny Ad gentes. Za złożone ofiary składamy serdeczne „Bóg zapłać”.
 4. Zachęcamy do udziału w nabożeństwach pasyjnych: Gorzkie Żale w niedziele W. Postu o 14.15 i 16.00, na St. Cmentarzu o 17.00, poprzedzone Drogą Krzyżową. Droga Krzyżowa w każdy piątek dla dzieci o 16.00, dla dorosłych o 17.00, na St. Cmentarzu o 18.00. Składka na Gorzkich Żalach przeznaczona jest na urządzenie ciemnicy i grobu Bożego. Za udział w Gorzkich Żalach i Drodze Krzyżowej można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
 5. W tym tygodniu:
 6. We środę z racji 16 dnia miesiąca 17.30 Pokutny Fatimski Różaniec poprowadzą członkowie Sądeckiej Wspólnoty Karmelitańskiej. O 18.00 Msza Św. wotywna i Nowenna ku czci MB Nieustającej Pomocy oraz w int. Ojczyzny i P. Prezydenta z int. Stowarzyszenia „Ruch Społeczny Wsparcia Prezydenta RP Andrzeja Dudy”. Serdecznie zapraszamy do udziału.
 7. W sobotę Uroczystość Św. Józefa, Oblubieńca NMP. O 18.00 rozpoczęcie Triduum przed przyjęciem Sakramentu Bierzmowania dla kandydatów do przyjęcia tego sakramentu z klas VIII.
 8. Katolickie Przedszkole przy ul. Nadbrzeżnej 12 w Nowym Sączu otwiera grupę dla dzieci (w wieku: od 3 do 6 roku życia) z Ukrainy przebywających obecnie na terenie naszego miasta. Przedszkole dla tych dzieci jest bezpłatne. W poniedziałek, 14 marca 16.00 w budynku przedszkola odbędzie się spotkanie organizacyjne dla ukraińskich rodziców i ich dzieci.
 9. Sądeckie Wodociągi w ramach pomocy Ukrainie zaproponowały pomoc w zapłacie rachunków za wodę i ścieki do trzech miesięcy, osobom które przyjęły Uchodźców. Akcję koordynuje Caritas, działający przy parafii Św. Małgorzaty i tam należy to zgłaszać.
 10. Caritas Diecezji Tarnowskiej włącza się w ogólnopolską akcję PACZKA DLA UKRAINY. Jest to akcja pomocowa skierowana do rodzin, które pozostają w Ukrainie i wymagają wsparcia w produkty niezbędne do życia, a trudne do zakupienia na miejscu w sytuacji wojny. W przygotowanych paczkach powinny znaleźć się te produkty, które znajdują się na liście. Istotna jest bowiem ilość i ciężar poszczególnych opakowań, które muszą się zmieścić w jednym kartonie, którego ciężar nie może przekroczyć 17 kg. Osoby chętne do przygotowania zawartości takiej paczki mogą otrzymać w zakrystii listę zawierającą wykaz produktów, które należy dostarczyć w poniedziałek 21 marca do kaplicy na plebani. Można też złożyć równowartość takiej paczki w kancelarii parafialnej w ciągu tygodnia, w takim przypadku produkty zostaną zakupione zbiorczo.
 11. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej.
 12. Składamy serdeczne „Bóg zapłać” za ofiary na renowację polichromii naszego kościoła, złożone w ostatnim tygodniu. Niech dobry Bóg nagradza swoim błogosławieństwem hojność darczyńców, o co prosimy w codziennej modlitwie, zwłaszcza podczas Nowenny w każdą środę.
 13. Umocnieni spotkaniem z Jezusem Przemienionym wrócimy do naszej codzienności. Niech Jego błogosławieństwo uzdalnia nas do umacniania naszych bliźnich przeżywających trudności w wierze i doświadczających utrapień.