Pod wezwaniem świętego Kazimierza Królewicza
Pani Fatimska
Święty Kazimierz

Sakramenty

 Co to są Sakramenty Święte Według Katechizmu Kościoła Katolickiego.

Sakramenty są skutecznymi znakami łaski, ustanowionymi przez Chrystusa i powierzonymi Kościołowi.

Przez te znaki jest nam udzielane życie Boże. Obrzędy widzialne, w których celebruje się sakramenty, oznaczają i urzeczywistniają łaski właściwe każdemu sakramentowi.

Przynoszą one owoc w tych, którzy je przyjmują z odpowiednią dyspozycją.

JezuUfamTobie01
chrzest05

Chrzest św. otwiera drogę do kolejnych sakramentów. Aby ochrzcić dziecko, jego rodzice powinni zgłosić się do kancelarii parafii, w której mieszkają. By dopełnić wszystkich formalności konieczna jest metryka urodzenia dziecka, świadectwo ślubu kościelnego rodziców oraz świadectwo od proboszcza o możliwości podjęcia funkcji rodziców chrzestnych. Niezbędne artykuły do chrztu to przede wszystkim szatka i świeca chrzcielna. Z kolei jako pamiątka chrztu może służyć złoty czy srebrny medalik lub obrazki srebrne czy też biblia dla dzieci.

bierzmowanie005051

Bierzmowanie jest sakramentem, który umacnia więź młodego człowieka z Kościołem, poprzez otrzymanie Ducha Świętego. Przystępują do niego przeważnie uczniowie z III klasy szkoły podstawowej, chociaż prawo do bierzmowania mają również dorośli, którzy z różnych przyczyn nie przystąpili wcześniej do tego sakramentu. Świadkami bierzmowania powinny być osoby ochrzczone i również bierzmowane. Do bierzmowania niezbędne jest krzyżmo, czyli mieszanina oliwy i balsamu, poświęcona przez biskupa. Doskonałą pamiątką bierzmowania może być srebrny obrazek, medalik, Pismo św. czy książki religijne z dedykacją.

Eucharystia105

Eucharystia, inaczej także Najświętszy Sakrament, Komunia św., Wieczerza Pańska, Msza św., to sakrament ustanowiony podczas Ostatniej Wieczerzy. Jest to sakrament obecności Jezusa, podczas którego mamy możliwość spożywać Jego Ciało i Krew. Komunię Świętą po raz pierwszy przyjmują dzieci w wieku 8 lat. Jako pamiątkę I komunii otrzymują obrazek pierwszo-komunijny, ale także medalik, obrazki srebrne czy biblie dla dzieci.

pokuta01

Pokuta – to pojednanie z Bogiem. Warunkiem dobrej spowiedzi jest rachunek sumienia, żal za grzechy, mocne postanowienie poprawy, szczera spowiedź oraz zadośćuczynienie, czyli wypełnienie zadanej przez kapłana pokuty, a także, w miarę możliwości naprawienie wyrządzonych szkód.

namaszczenie105

Namaszczenie chorych, błędnie nazywane ostatnim namaszczeniem może być udzielne osobom cierpiącym na przewlekłe choroby, osobom starszym przed operacją medyczną, a nawet nieprzytomnym, jeśli przypuszcza się, że w normalnych warunkach zgodziliby się przyjąć ten sakrament. Kapłan nawiedza chorych w domach i szpitalach. Najświętszy sakrament przynoszony jest do chorego w bursie – specjalnej skórzanej torebce. Istnieje także możliwość zakupu kompletu do sakramentu chorych, na który oprócz bursy składają się: cyborium, pojemniki na olej, krzyżyk, stuła i korporał.

kaplanstwo204

Kapłaństwo to sakrament święceń, natomiast kapłan jest osobą duchowną, pełniącą funkcje w domu Bożym – jak sprawowanie mszy świętej czy udzielanie sakramentów. Atrybuty kapłana to przede wszystkim sutanna i koloratka. Niektórych sakramentów udziela on dodatkowo w komży i stule, sakrament Eucharystii natomiast sprawuje w albie i ornacie.

malzenstwo05

Małżeństwo w kościele katolickim to związek kobiety i mężczyzny. Jest to sakrament nierozerwalny, dlatego podjęcie decyzji o jego zawarciu powinno być poprzedzone naukami przedślubnymi i przede wszystkim przemyślaną decyzją. Symbolem zawarcia związku małżeńskiego są obrączki, które podczas ceremonii zaślubin umieszczane są na specjalnej tacce.