Pod wezwaniem świętego Kazimierza Królewicza
Pani Fatimska
Święty Kazimierz

O Parafii

kosciol01

Parafia pw. Świętego Kazimierza w Nowym Sączu

Parafia rzymskokatolicka znajdująca się w diecezji tarnowskiej w dekanacie Nowy Sącz Centrum. Erygowana 10 maja 1977. Mieści się przy ulicy Sygańskiego.

Obsługują ją księża diecezjalni.

W centrum Nowego Sącza, u zbiegu ulic: Długosza i Kościuszki usytuowany jest kościół p.w. św. Kazimierza, Królewicza, w powszechnej świadomości Sądeczan, zwany również „kaplicą szkolną”, ponieważ taki był cel jego budowy, której inicjatorem był profesor sądeckiego gimnazjum Ludwik Małecki. Zobacz historia kościoła..

Adres kościoła:

ul. Tadeusza Kościuszki 24,

33-300 Nowy Sącz

Adres parafii:

ul. Sygańskiego 3,

Nowy Sącz 33-300

026

Kościół na Starym Cmentarzu p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP

Kościół na Starym Cmentarzu znajduje się przy ulicy Jagiellońskiej. W miejscu spalonego kościółka p.w. św. Mikołaja wybudowano w 1814 r. kaplicę, później grobową jej fundatorów – Józefy i Dionizego Wójcikowskich. Kaplicę rozbudowano w 1844 r. Zobacz historia kaplicy..

34808_swiety_kazimierz-19_02__2014_006

Patronem parafii jest święty Kazimierz Królewicz

Kazimierz Jagiellończyk..  urodził się 3 października 1458 w Krakowie, zmarł 4 marca 1484 w Grodnie – polski królewicz, syn Kazimierza IV Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki, od 1481 namiestnik królewski w Koronie Królestwa Polskiego; święty Kościoła katolickiego (1602), patron Polski i Litwy.

Więcej o św. Kazimierzu Królewiczu w zakładce Nasz Patron..

kazimierz1
wizytowka

Ołtarz główny uchodzi za jedyny w Polsce w stylu secesji.

Wzorowana na baroku środkowa część ołtarza z ciężkim gzymsem wspartym na kolumnach zawierała od czasu jego wykonania w 1928 r. obraz Matki Boskiej Częstochowskiej w królewskich koronach.

Obraz centralny ołtarza jest wymienny, w zależności od okresu liturgicznego. Są to: obraz Chrystusa nauczającego (1966), obraz św. Kazimierza i obraz św. Rodziny.. Więcej można przeczytać w zakładce Historia..