Pod wezwaniem świętego Kazimierza Królewicza
Pani Fatimska
Święty Kazimierz

UROCZYSTOŚĆ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

UROCZYSTOŚĆ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

1 listopada 2021

Wprowadzenie do Mszy Świętej

W dniu 1 listopada czcimy błogosławioną pamięć wszystkich, którzy do końca odpowiedzieli na powołanie do świętości. „Oto wielki tłum, którego nikt nie mógł policzyć, z każdego narodu i wszystkich pokoleń, ludów i języków” (Ap 7,9). To ci, którzy stanęli już na mecie swojej pielgrzymki – święci, poczynając od ojców naszej wiary w Starym Przymierzu, przez męczenników, którzy ginęli na rzymskich arenach, czy oddawali życie w obronie naszej Ojczyzny, aż po tych, którzy przykładem swej świętości naznaczyli nasz czas. W Eucharystii wzywajmy ich orędownictwa i wspólnie z nimi śpiewajmy hymn uwielbienia Boga, który prawdziwie sam jest święty.

Przypomnienie

  1. Dzisiaj o 14.00 nabożeństwo i procesja żałobna na Cmentarzach. Nie będzie Mszy Św. o 15.15.
  2. Jutro Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych – Dzień Zaduszny. Msze Św. o 6.00, 7.00, 8.00, 9.00 17.00 i 18.00 a na St. Cmentarzu o 6.30, 8.00, 17.00 i 18.00.
  3. Modlitwa za zmarłych z wypominkami w kościele Św. Kazimierza w niedziele przed Mszą Św. o 6.30, 9.30 i 11.00, a na St. Cmentarzu przed Mszą Św. o 7.00 i 11.30. Przez cały listopad w kościele Św. Kazimierza o 17.30 Różaniec z wypominkami a o 18.00 w dni powszednie Msza Św. za zmarłych wypominanych. Na Starym Cmentarzu od 1. – 8. listopada o 17.00 Msza Św. i Różaniec za zmarłych wypominanych. Kartki z wypominkami prosimy składać w zakrystii lub kancelarii.
  4. Wierni, którzy nabożnie odwiedzą cmentarz i przynajmniej w myśli pomodlą się za zmarłych, zyskają odpust dla dusz w czyśćcu cierpiących; odpust ten w dniach od 1 do 8 listopada jest zupełny a w pozostałe dni roku – cząstkowy. Jest to odpust pod zwykłymi warunkami. Natomiast wierni, którzy dzisiaj od południa i jutro przez cały dzień odwiedzą kościół lub kaplicę w celu przyjścia z pomocą duszom zmarłych i odmówią tam Ojcze nasz i Wierzę w Boga również mogą zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Odpust zupełny można zyskać dla jednej duszy w czyśćcu cierpiącej, jeden raz na dzień. Warunki zyskania odpustu:
  5. stan łaski uświęcającej;
  6. przyjęcie Komunii Św. w danym dniu;
  7. modlitwa w intencji Ojca Św., np. Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo lub jakakolwiek inna;
  8. wyzbycie się przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, także lekkiego. Jeśli zabraknie tej dyspozycji, odpust ten będzie tylko cząstkowy. Ponieważ nie jesteśmy pewni, co do posiadania odpowiedniej dyspozycji, można więcej razy wypełnić warunki wymagane do zyskania odpustu zupełnego i doceniać także zyskiwanie odpustów cząstkowych.

5. W związku z trwającą pandemią Penitencjaria Apostolska specjalnym Dekretem rozszerzyła możliwość zyskiwania odpustów zupełnych za zmarłych na cały miesiąc listopad i określiła warunki zyskiwania odpustów przez osoby chore, które nie mogą opuścić mieszkania, by wypełnić warunek nawiedzenia kościoła, kaplicy lub cmentarza. Pełny tekst Dekretu jest zamieszczony w gablocie ogłoszeń oraz na stronie internetowej parafii w zakładce „ogłoszenia”.