Pod wezwaniem świętego Kazimierza Królewicza
Pani Fatimska
Święty Kazimierz

NIEDZIELA PALMOWA MĘKI PAŃSKIEJ

NIEDZIELA PALMOWA MĘKI PAŃSKIEJ

24 marca 2024

Wprowadzenie do Mszy Świętej

Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień, upamiętniający ostatnie dni ziemskiego życia Jezusa. Dziś wspominamy uroczysty wjazd PJ do Jerozolimy, ale także Jego płacz nad miastem, które nie poznało czasu swego nawiedzenia. Jezus otwiera dziś przed nami bramę zbawienia, wskazując nam właściwą drogę życia, którą jest rezygnacja z siebie i wyrzeczenia. Tylko w ten sposób człowiek osiąga wolność. Wszelkie propozycje jej łatwego zdobycia okazują się złudne. Prośmy więc dzisiaj Pana, aby nas umocnił w podążaniu tą wymagającą drogą nie tylko w Wielkim Tygodniu, ale każdego dnia. Dzisiejsza składka na tacę przeznaczona jest na Wyższe Seminarium Duchowne w Tarnowie.

Informacje duszpasterskie

  1. Komunikat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.
  2. Dzisiaj przed Mszą Św. o 11.00 poświęcenie palm a po Mszy Św. przy „Skale Piotrowej” na Sądeckich Plantach, gdzie powstanie „Las Palm” im. Zofii Flisówny, konkurs palm z nagrodami.
  3. Przez Wielki Tydzień do kosza wystawionego przy ołtarzu składamy dary i ofiary dla ubogich.

Wielki Wtorek: Posługa sakramentalna chorym w domach.

Wielka Środa: Spowiedź Św. rekolekcyjna od 6.00 – 18.00 z przerwami: 10.00 – 10.30; 12.00 – 14.00; 16.00 – 16.30. O 18.00 Msza Św. wotywna i Nowenna do MBNP. Bardzo prosimy, aby w tym dniu skorzystać z Sakramentu Pokuty – będzie większa liczba kapłanów i nie odkładać spowiedzi na ostatnie chwile przed Wielkanocą, bo księża mają też inne obowiązki.

Wielki Czwartek:Pamiątka ustanowienia Eucharystii i Sakramentu Kapłaństwa. O 15.15 Msza Św. z kazaniem dla tych, którzy nie mogą przyjść wieczorem. O 18.00 Msza Św. Wieczerzy Pańskiej – przeniesienie PJ do ciemnicy. O 20.00 Msza Św. z kazaniem. Adoracja PJ w ciemnicy do 22.00.

Wielki Piątek: Pamiątka Męki i Śmierci PJ. Od 6.00 trwamy na adoracji PJ w ciemnicy. O 8.00 wspólna adoracja dla tych, którzy nie mogą wziąć udziału w ceremoniach popołudniowych. O 15.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia – rozpoczęcie Nowenny przed Świętem Miłosierdzia Bożego i Droga Krzyżowa ulicami miasta: Kościuszki, Żeglarską, W. Pola, A. Konstanty, Ogrodową i Kościuszki z powrotem do kościoła. O 18.00 liturgiczny obchód Męki Pańskiej a następnie przeniesienie PJ do grobu, Gorzkie Żale i adoracja: 20.00 – 21.00 – młodzież, przewodniczy KSM; 21.00 – 22.00 – rodziny wraz z dziećmi, przewodniczy Stowarzyszenie Rodzin Katolickich; 22.00 -23.00 – Stowarzyszenia i Ruchy Katolickie, przewodniczy KIK; 23.00 – 24.00 – wszyscy chętni, przewodniczy Odnowa w Duchu Św. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły i abstynencja. Ofiary składane przy adoracji krzyża przeznaczone są na utrzymanie miejsc świętych w Palestynie.

Wielka Sobota: trwamy na adoracji PJ przy grobie. Od 9.00 – 16.00 w kościele Św. Kazimierza, co pół godziny, poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny. Na St. Cmentarzu o 12.00, 12.30, i 13.00, na Wólkach w bibliotece przy ul. Barbackiego 46 o 10.30. O 19.00 w obydwu naszych kościołach Liturgia Wigilii Paschalnej, Msza Św. i odnowienie przyrzeczeń Chrztu Św.

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego. O 6.00 w kościele Św. Kazimierza uroczysta Rezurekcja a po niej Msza Św. Nie będzie Mszy Św. o godz. 7.00 w kościele na St. Cmentarzu.

Składamy serdeczne „Bóg zapłać” za złożone w ostatnim tygodniu ofiary na potrzeby kościoła.

Rozpoczęliśmy Wielki Tydzień męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Jest to szczególny czas uczestnictwa we wspólnocie Kościoła. Niech w tym czasie towarzyszy nam Boże błogosławieństwo, byśmy wiernie szli za naszym Panem odkrywając Jego obecność i działanie w liturgii Kościoła.