Pod wezwaniem świętego Kazimierza Królewicza
Pani Fatimska
Święty Kazimierz

III NIEDZIELA ADWENTU „GAUDETE”

III NIEDZIELA ADWENTU „GAUDETE”

17 grudnia 2023

Wprowadzenie do Mszy Świętej

Dzisiejsza III niedziela Adwentu zwana jest w liturgii „Gaudete” – radujcie się, bo bliskie jest przyjście Pana. „Pan mnie namaścił. Posłał mnie, by głosić dobrą nowinę” usłyszymy dziś słowa proroka Izajasza. To jest także nasze zadanie, jako chrześcijan; Głosić Ewangelię radości. Prośmy zatem podczas tej Eucharystii o Boże namaszczenie i odwagę do stawania się świadkami Ewangelii radości. Bliskie już przyjście Pana wyrażą zewnętrznie kolor różowy szat liturgicznych. Niech nasze przygotowania do świąt uwieńczy do brze przeżyta Spowiedź Św. adwentowa.

A teraz przeprośmy Boga za nasze grzechy, aby godnie sprawować Najświętszą Ofiarę.

Informacje duszpasterskie

 1. Trwa Nowenna do Dzieciątka Jezus, którą odprawiamy po Roratach o 6.00 i po Mszy Św. o 18.00 a w kościele na Starym Cmentarzu po Mszy Św. o 17.00.
 2. Dzisiaj rozpoczyna się także tydzień modlitw o życie chrześcijańskie rodzin.
 3. W tym tygodniu:
 4. We środę kapłani udadzą się z posługą sakramentalną do chorych od 14.00. Bardzo prosimy o zgłoszenie do wtorku włącznie, w zakrystii lub kancelarii, tych chorych, którzy nie korzystają z comiesięcznej posługi sakramentalnej.  Po Roratach o 18.00 Nowenna do Dzieciątka Jezus i ku czci MB Nieustającej Pomocy.
 5. We czwartek w naszej parafii dzień Spowiedzi Św. adwentowej. Przerwy w spowiedzi od 10.00-10.30; 12.00-14.00 i 16.00-16.30. Skorzystajmy w tym dniu z Sakramentu Pokuty, wykorzystując obecność większej liczby Ks. Spowiedników. Nie odkładajmy spowiedzi na ostatnią chwilę, gdy nasi księża będą spowiadać w innych parafiach.
 6. W przyszłą niedzielę Wigilia Bożego Narodzenia. Msze Św. według porządku niedzielnego. Nie będzie Mszy Św. o 17.00 na St. Cmentarzu oraz o 18.00 i 19.30 w kościele Św. Kazimierza. Mimo, że to niedziela, zachęcamy do zachowania w tym dniu wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych a zwłaszcza od alkoholu. Tradycyjna wieczerza wigilijna winna mieć charakter religijny. Niech ją poprzedzi wspólna modlitwa domowników i odczytanie Ewangelii o Narodzeniu PJ, zakończone łamaniem się opłatkiem i wzajemnymi życzeniami. Postarajmy się, aby w ten wieczór nikt nie był samotny i zapomniany. Może jest w pobliżu ktoś, kto winien zająć tradycyjnie pozostawiane puste miejsce przy naszym wigilijnym stole i oczekuje na nasze zaproszenie. Niech w naszych domach oczekiwanie na Pasterkę wypełni wspólny śpiew kolęd, którego nie powinno zastępować oglądanie telewizji czy słuchanie płyt.
 7. O 24.00 w kościele Św. Kazimierza, na St. Cmentarzu i na Wólkach – uroczysta Pasterka.
 8. Przed ołtarzem wystawiony jest kosz na dary dla ubogich, którymi wspieramy akcję świątecznej pomocy potrzebującym, organizowaną przez CARITAS naszej parafii.
 9. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. Do nabycia także świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom i opłatki na stół wigilijny.
 10. Składamy serdeczne „Bóg zapłać” za złożone w ostatnim tygodniu ofiary na potrzeby naszego kościoła i parafii, polecając darczyńców Bogu w modlitwie, zwłaszcza na Nowennie we środę.
 11. Służba ołtarza przygotowała tradycyjne sianko na stół wigilijny, które pobłogosławione możemy otrzymać od lektorów przed kościołem. Złożone przy tej okazji ofiary przeznaczone są dla wspólnoty lektorów.
 12. Niech Chrystusowe błogosławieństwo towarzyszy nam podczas ostatnich przygotowań do przeżycia Świąt i pomoże umocnić się w wierze, nadziei i miłości, abyśmy z wdzięcznym sercem mogli spotkać Chrystusa, którego narodzenie będziemy świętować.